20 najlepszych atrakcji w Bieszczadach i okolicach

 

Bieszczady

Widoki w Bieszczadach są niebywałe. Warto tutaj przyjechać zarówno zimą jak i latem. Znajdziemy tutaj najdziksze góry w Polsce. Stykają się tutaj 3 granice: Polski, Ukrainy i Słowacji. Wcześniej pisaliśmy na temat ciekawostek o Bieszczadach oraz o najlepszych restauracjach w Bieszczadach. Teraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Bieszczadach.

 

1. Zapora w Solinie

zapora
źródło: Jacek Karczmarz / Wikipedia

Był to przyjemny, relaksujący spacer. Zbiornik wodny jest ogromny. Rozkoszowaliśmy się widokami dookoła. Miejsce jest oryginalne, inne niż to co do tej pory widzieliśmy. W okół pełno sklepów i restauracji. Warto tutaj przyjść w słoneczny dzień.

 

2. Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

 

3. Zagroda Pokazowa Żubrów

Żubr Europejski

 
Teren jest dobrze zorganizowany i zabezpieczony. Jest tutaj darmowy parking. Na miejscu znajdziemy ulotki oraz tablice informacyjne. Warto przyjechać rano kiedy żubry są blisko paśnika. Już o godzinie 9 mogą odpoczywać na górce i wtedy będą mniej widoczne. Lornetka może okazać się przydatna. Warto przyjechać tutaj ze swoimi dziećmi.
 

4. Rezerwat przyrody Sine Wiry

Sine Wiry

Po odwiedzeniu nieistniejącej wsi Zawój możliwe jest rozpalenie ogniska w przygotowanych do tego celu miejscach. Trasa bardzo dobra dla rodziców z dziećmi. Ciekawe miejsce które jest łatwo dostępne ze względu na mało wymagający szlak.

 

5. Wodospad Szepit na potoku Hylaty

wodospad
źródło: Babij / Flickr

Fajny przystanek i dość chłodne miejsce gdzie możemy odpocząć. Znajdziemy tutaj podest z którego możliwe jest obserwowanie wodospadu. Klimatyczne miejsce odwiedzane nie tylko przez turystów.

 

6. Szczyt Smerek

Smerek

Na szczyt można wejść łagodnym podejściem od strony przełęczy Orłowicza lub bardzo stromym podejściem od strony Kalnicy. Jest to cudowne i przepiękne miejsce.

 

7. Masyw Górski – Połonina Caryńska

Połonina Caryńska
źródło: PM / Wikipedia

Wybraliśmy czerwony szlak. Szliśmy przez potoki i podziwialiśmy cudowne widoki. Idealne miejsce dla osób które uwielbiają obcować z naturą. Szczyt szybko dostępny. Można wejść na górę w godzinę.

 

8. Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

pokaz astronomiczny
źródło: www.gwiezdnebieszczady.pl

Z tego miejsca można podziwiać wspaniałą panoramę Bieszczad. Wspaniałe widoki na jedne z piękniejszych i ważniejszych szczytów. Zobaczymy również miejscowość Lutowiska.

 

9. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Myczków
źródło: Ciacho5 / Wikipedia

Ciekawe miejsce, które jest prowadzone przez ludzi z pasją. Swoją pociechę można zapisać na warsztaty z ceramiki. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych eksponatów oraz zdjęć.

 

10. Jezioro Solińskie

Solina
źródło: Merlin / Wikipedia
Jezioro jest bardzo duże, więc można znaleźć gdzieniegdzie spokojne miejsca. W okolicy znajdują się restauracje, sklepy z pamiątkami. Bardzo nam się tam podobało i znów byśmy tam pojechali, żeby się zrelaksować. Aby wejść do wody w jeziorze, wskazane są klapki. Kamienie mogą być bardzo ostre.
 

11. Tarnica

tarnica

Ze wszystkich długich spacerów które warto zrobić będą w Ustrzykach Górnych, ten jest najbardziej popularny. Piękne widoki i mnóstwo miejsc na piknik przed wejściem na szczyt. Szlak był dość łatwy, choć w paru miejscach są strome wejścia usłane kamieniami.

 

12. Ruiny Warownego Klasztoru Karmelitów Bosych

Ruiny Warownego Klasztoru Karmelitów Bosych
źródło: Slamsdziad / Wikipedia

Jest to wspaniałe miejsce o bardzo ciekawej historii. Można dotknąć pozostałości chwalebnej przeszłości, przyjrzeć się pięknej okolicy i obserwować dzikie jastrzębie, które gniazdują w starych wieżach. Z parkingu do ruin trzeba będzie przejść około kilometra, ale jest to malownicza droga. Cudowna przyroda wokół i rzeźby o tematyce religijnej. Same ruiny są znacznie bardziej imponujące na żywo.

 

13. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kolejka Leśnaźródło: Tomasz Chorwat / Wikipedia

Pociąg przez Leśne Karpaty był wykorzystywany jako środek transportu w XIX wieku, a dziś przewozi turystów w otwartych wagonach bez szklanych okien przez wspaniałą przyrodę parku narodowego. Kolejka Leśna to piękna przejażdżka pociągiem przez lasy i łąki w Leśnych Karpatach. Pomiędzy nimi znajduje się mały przystanek, gdzie można kupić przekąski. Podróż trwała 2 godziny.

 

14. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior

Ursa maior
źródło: Michał Derela / Wikipedia
Był to świetny przystanek wkrótce po opuszczeniu Ustrzyków Dolnych. Piwa były bardzo smaczne i skończyło się na tym, że kupiliśmy kilka, którymi cieszyliśmy się do końca naszej podróży. Jest tu duża szklana ściana, dzięki której można obejrzeć browar, a wewnętrzne i zewnętrzne części wypoczynkowe są ładne, z dziwacznymi meblami i sztuką na ścianach.Można również kupić różne lokalne produkty spożywcze, a także książki o Bieszczadach.
 

15. Galeria Zdzisława Beksińskiego

Beksiński galeria
źródło: Silar / Wikipedia

Beksiński jest największym malarzem w historii Sanoka. Słowa nie opisują w wystarczającym stopniu niesamowitej kolekcji dzieł Beksińskiego. Przedmioty sięgały od jego wczesnych prac – w tym fotografii i rzeźb. Obiekt polecany wszystkim zainteresowanym sceną sztuki współczesnej końca XX wieku.

 

16. Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Cerkiew św. Michała Archanioła
źródło: Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Niezwykłe dziedzictwo kultury poprzednich pokoleń. Jest to miejsce w którym zatrzymał się czas. Jedna z nielicznych Cerkwi zachowana w takim dobrym stanie. Obiekt jest objęty programem UNESCO. Zapach starej świątyni skłania do refleksji nad historią okolic Bieszczad.

 

17. Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska
źródło: Jerzy Opioła / Wikipedia

Wspaniałe szlaki. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Są tutaj piękne widoki. Miejsce idealne dla kogoś kto uwielbia obcować z naturą.

 

18. Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej

park miniatur
źródło: Magdalena Kasjaniuk / Wikipedia

Przyjemny ogród wypełniony szczegółowymi modelami różnych typów kościołów w regionie. Pielęgnowana zieleń i przyjemna muzyka medytacyjna sprawia, że człowiek może się odprężyć. Świetne miejsce dla dorosłych i dzieci.

 

19. Wiejskie ZOO

Wiejskie ZOO

 

Ciekawe miejsce. Warto tutaj przyjechać z dziećmi wydając stosunkowo niewielkie pieniądze. Zwierzęta chętnie jadły trawę, więc nie było potrzeby by kupować im dodatkowo karmę. Plusem są przede wszystkim króliki, koziołki i owce.

 

20. Punkt widokowy Polańczyk

Polańczyk
źródło: Albin Marciniak / Wikipedia

Widok jest nieco zasłonięty przez otaczające drzewa, ale po drodze widoki są spektakularne. Świetnie nadaje się na spacery lub jogging. Jest tutaj dość stromo.